Strona WWW

Wycieczka do Włoch

 Wycieczka do Włoch

Toskania – Bolonia - Riwiera Adriatycka

 

 

1 dzień: przejazd do Włoch
Zbiórka uczestników….. Wyjazd autokarem przez Polskę, Czechy i Austrię do Włoch. Przejazd  do hotelu w ok. Padwy. Obiadokolacja, nocleg.

2 dzień: Bolonia - Rawenna
Sniadanie. Przejazd do Bolonii - miasta w północnych Włoszech, stolicy regionu Emilia-Romania, położonej u podnóży Apeninów. Swoją sławę Bolonia zawdzięcza smakowitej kuchni oraz najstarszemu w Europie Uniwersytetowi Bolońskiemu. Spacer po Starym Mieście. Zwiedzimy Piazza Maggiore (Rynek) ze swoimi budynkami miejskimi, a wśrod nich: Ratusz, Fontanna Neptuna z

rzeźbami wykonanymi przez flamandzkiego artystę Giambologna, Pałac Króla Enzo i Sala Borsa (dawna Giełda), Bazylika Świętego Petroniusza - jeden z największych kosciołów w świecie chrześcijańskim, budynek Archiginnasio będącym starą siedzibą Uniwersytetu Bolonii. Przejście przez niezwykle ruchliwą dzielnicę miasta ze straganami i sklepami w których przez całe stulecia są sprzedawane słynne bolońskie specjały: tortellini, lasagne, mortadella, ocet balsamiczny, parmezan i oliwa z oliwek. Wycieczka kończy się przy słynnych Krzywych Wieżach: Torre degli Asinelli i Torre Garisenda. Przejazd do Rawenny, znanej ze swych bodaj najpiękniejszych na świecie zbiorów mozaik bizantyjskich. 1500 lat temu miasto urosło do rangi stolicy rzymskiego Cesarstwa Zachodniego i od tego momentu przez prawie trzy stulecia wzbogaciło się o wspaniałe zabytki dekorowane mozaiką, które zachowały się do naszych czasów: mauzoleum Galli Placydi, bazylika Świętego Witalisa, dwa baptysteria Neona i Ariańskie oraz dwie bazyliki poświęcone Świętemu Apollinaremu usytułowane w Rawennie i w Classe. Tutaj zostali pochowani w 525 roku Teodoryk, król Ostrogotów i prawie osiem stuleci później słynny włoski poeta Dante Alighieri. Zwiedzanie najważniejszych zabytków usytuowanych w centrum miasta: mauzoleum Galli Placydi, bazylika Świętego Witalisa, baptysterium Neona, bazylika Świętego Apollinarego, grób Dantego Alighieri oraz Piazza del Popolo (rynek). Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


3 dzień: Florencja
Śniadanie. Przejazd do Toskanii. Zwiedzanie FLORENCJI, stolicy Toskanii z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzanie wnętrza kościoła franciszkanów Santa Croce, spacer po Piazza del Duomo z baptysterium ze słynnymi Drzwiami Raju, katedra Santa Maria del Fiore, której monumentalna kopuła jest symbolem miasta. Wizyta w kościele San Lorenzo z grobowcami Medyceuszy. Kontynuacja spaceru obok wieży Giotta, przez Piazza della Signoria przy Palazzo Vecchio, obok galerii Uffizi do Ponte Vecchio - Mostu Złotników ze sklepikami jubilerskimi. Romański kościół i klasztor San Miniato al Monte, Piazzale Michelangelo z piękna panoramą miasta, Ogrody Róż. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.4 dzień: Piza - Lukka

po śniadaniu przejazd do Pizy - miasta znanego przede wszystkim ze swojej krzywej wieży, jednak miejscowość ta posiada o wiele więcej do zaoferowania turystom. Średniowieczne Centrum, w tym Pole Cudów (Campo dei Miracoli), jak również dziesiątki kościołów i pałaców świadczą o dawnym bogactwie i potędze Pizy. Zwiedzanie: Pole Cudów z katedrą, baptysterium i cmentarzem (Camposanto) oraz słynną Krzywą Wieżą. Przejazd do Lukki - miasta posiadającego doskonale utrzymane mury obronne we Włoszech. Głównym miejscem starego miasta jest owalny plac Piazza dell'Amfiteatro powstały na miejscu rzymkiego amfiteatru. Warto obejrzeć widokówki pokazujące go z lotu ptaka. Do tego placu nie prowadzą ulice, jak to to ma miejsce w innych miastach lecz kilka bram w okalających go budynkach. Drugą atrakcją jest katedra San Michele in Foro i jej piękna fasada z spiralnymi kolumnami na kilku poziomach. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

5 dzień: San Miniato – San Giminiano – Monterigioni - Chianti

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SAN MINIATO i zwiedzanie San Miniato Alto - starego miasta położonego na wzgórzu: Piazza della Reppublica i Prato del Duomo. Przejazd do SAN GIMIGNANO zwanego miastem pięknych wież. Zwiedzanie: Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, via San Giovanni ze sklepami sprzedającymi miejscowe wyroby. Dalej trasa prowadzi do MONTERIGGIONI, "strażnika Republiki Sieny": spacer po klimatycznym centrum, otoczonym wysokim murem z 14 wieżami, gdzie przechadzał się kiedyś sam Dante Alighieri. Przejazd do CHIANTI - słynnego regionu między Florencją a Sieną, z winnicami i pięknymi miasteczkami. To właśnie stąd pochodzi jedno z najsłynniejszych włoskich win: Chianti Classico. Przejazd przez Radda in Chianti, uważanej za stolicę Chianti - krótkie zwiedzanie miejscowości i Castellina in Chianti. Degustacja lokalnych win i zakąsek. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

6 dzień: Siena - Montepulciano

Śniadanie. Przejazd do SIENY, jednego z najpiękniejszych średniowiecznych miast europejskich. Zwiedzenie: kościół św. Dominika z relikwiami św. Katarzyny Sieneńskiej, Piazza del Campo - plac w kształcie muszli, gdzie odbywają się słynne wyścigi konne Palio. Dla chętnych indywidualne wejście na dzwonnicę Torre del Mangia. Następnie zwiedzanie katedry z rzeźbami Nicola i Giovanniego Pisano, Donatella, Michała Anioła i freskami Pinturicchia. Spacer po Via di Citta, przy której stoją piękne, patrycjuszowskie domy i wspaniałe pałace. Czas wolny. Przejazd do MONTEPULCIANO, jednego z najwyżej położonych miast toskańskich. Spacer po Corso z pięknymi pałacami, Piazza Grande z ratuszem, katedra. Wizyta w jednej z cantin i degustacja słynnego wina Montepulciano Nobile. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

 

7 dzień: odpoczynek / rejs na Elbę

Śniadanie. Czas wolny. Dla chętnych rejs na Elbę ( ok. 50 euro ). Kolacja i nocleg w hotelu k/ Florencji.

Elba to trzecia co do wielkości włoska wyspa i część Archipelagu Wysp Toskańskich. Ma blisko 224 km2 , a jest długa na 29 km. Elba znana jest głównie jako miejsce zesłania Napoleona Bonaparte, który dotarł na wyspę 3 maja 1814 roku. Przybijamy do portu w Portoferraio – największego miasta na Elbie. Portoferraio to miasto schodów i uliczek pnących się pod górę. Trudy wspinania się na wzniesienie wynagrodzi fantastyczny widok. Spacer po Starym Mieście, Fort Falcone, Villa dei Mulini z muzeum poświęconym Napoleonowi. Czas wolny można spędzić plaży Le Ghiaie. Szmaragdowa woda zachęca do kąpieli. 

 

8 dzień: San Marino - Rimini

Śniadanie. Przejazd na wybrzeże adriatyckie. Zwiedzanie San Marino, które uważa się za najstarszą republikę świata. Podczas spaceru po wpisanej na listę Unesco starówce wejdziemy przez najstarszą bramę z XIV w. prowadzącą do stolicy republiki, noszącą imię Św. Franciszka od znajdującego się tuż przy niej kościoła i klasztoru. Następnie podejdziemy do Groty Kuszników i przed Ratusz, siedzibę parlamentu Republiki S. Marino. Zwiedzimy również Bazylikę Św. Marino, w której przechowywane są jego relikwie. Ostatni odcinek zaprowadzi nas na wierzchołek gory Tytana pod średniowieczną fortyfikację La Cesta, skąd rozciąga się wspaniała panorama Wybrzeża Adriatyckiego i wierzchołków Apeninów. W San Marino nie można przeoczyć setek sklepów oferujących bogaty wybór lokalnych produktów: od wyrobów skórzanych do eksluzywnych perfum i przepysznych likierów. Czas wolny a następnie przejazd do Rimini. Miasto zazwyczaj pomijane przez turystów siedzących na plaży, zaskakuje swoją długą i bogatą historią, jak również zabytkami które przetrwały mimo poważnych zniszczeń podczas Drugiej Wojny Światowej. Podczas spaceru po starówce zaznajomimy się z historią Ariminium i jej zabytkami z okresu rzymskiego: Łuk cesarza Augusta, Most Tyberiusza, z którego przemawiał Św. Franciszek, mozaiki Domus Chirurga i Muzeum, zobaczymy średniowieczny Rynek z pałacami Arengo i Podestà i fontanną Szyszki, którą zachwycał się Leonardo da Vinci podczas swojego pobytu w mieście jako nadworny inżynier Cezarego Borgii. Nie można również przegapić Zamku rodziny Malatesty (z zewnątrz) i ich renesansowej Świątyni zaprojektowanej przez Leona Battista Albertiego. Spacer skończymy w dzielnicy San Giuliano ozdobionej słynnymi murales Federyka Felliniego, znanego włoskiego reżysera, twórcy m.in. filmu “La Dolce Vita” e “Amarcord”.

9 dzień: powrót do Polski

Sniadanie. Wyjazd do Polski. Powrót do Krakowa w późnych godzinach nocnych.

 

Cena ok:
dla grupy min. 30 osób:   1390 zł + 360 €

dla grupy min. 35 osób:   1230 zł + 350 €
dla grupy min. 40 osób:   1090 zł + 340 €

 

Cena obejmuje:

transport komfortowym autokarem; 8 noclegów w hotelach 3* – pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami   ♦ Wyżywienie: 8 śniadań i 8 obiadokolacji; taksy klimatyczne; degustacje wina w Chianti i Montepulciano; opieka pilota-przewodnika ♦ Ubezpieczenie NNW i KL ♦ VAT

 

Cena nie obejmuje kosztów programowych: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, ewentualnej komunikacji miejskiej– ok. 120 euro

Napoje do obiadokolacji oprócz wody płatne indywidualnie

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 150 euro

 

UWAGA!!!

Pilot nie oprowadza wewnątrz zwiedzanych obiektów i w muzeach.

Ceny podane w przybliżeniu, wymagają każdorazowo uaktualnienia zależnie od terminu i liczby osób

 

 

Powrót