Strona WWW

Zakaukazie: Armenia - Gruzja

EREWAŃ – ECZMIADZYN – Zvartnos - GARNI – Geghard – Khor Virap – Areni – Noravank – Sevan - WARDZIA – Batumi – Kobuleti - KUTAISI – Gori – UPLICSICHE – Ananuri – Gaudari – Kazbeg - TBILISI - MCCHETA –TELAVI –TIBILISI

Program pielgrzymki:

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Erewania.

 

DZIEŃ 2
Przylot do Erewania. Transfer do hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Erewania - Muzeum Matenadaran, przed którym stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu.

Zwiedzanie Muzeum Zagłady i wizyta przy pomniku Tsitsernakaberd, który upamiętnia ludobójstwo z 1915 r. Podczas spaceru zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, przy którym położone są tak reprezentacyjne miejsca jak budynek Rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Poczta Główna, Galeria Narodowa. Następnie wejdziemy na szczyt Kaskady /reprezentacyjnych schodów Erewania/, aby stamtąd podziwiać piękny widok na całą stolicę. Podczas spaceru przyjrzymy się także takim miejscom jak erewańska Opera z zewnątrz, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament Narodowy. Zwiedzanie Fabryki Armeńskiego Koniaku Ararat. Obiadokolacja. Powrót do hotelu, nocleg. 

 

DZIEŃ 3
Po śniadaniu wyjazd do Eczmiadzynu, około 20 km od Erewania. Po drodze wizyta w kościele św. Rypsymy, uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum kościoła ormiańsko-gruzińskiego i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Legenda mówi, że sam Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi, w którym miejscu chce by zbudował mu świątynię ( nazwa Eczmiadzyn oznacza „Zstąpienie Jednorodzonego” ). W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w ZVARNOTS, perły architektonicznej z VII wieku p.n.e. Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erewania. Po południu, w stolicy wizyta w kościele ormiańskim Grigora Lusaworicza. Podczas ceremonii otwarcia kościół ten został poświęcony przez Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Armenii Ojciec Święty przywiózł ze sobą, trzymane dotychczas w kościele S.Gregorio di Napoli we Włoszech relikwie św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego. Następnie odwiedzimy największe erewańskie targowisko – Vernissage, na którym setki sprzedających oferuje wiele unikalnych pamiątek. Znajdziemy tu m.in: wyroby rękodzielnicze, antyki, koronki, ręcznie robione dywany i kilimy, będące kaukaską specjalnością. Obiadokolacja i nocleg.


DZIEŃ 4

Śniadanie. Wycieczka do Świątyni GARNI. Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi zabytkami i dobrymi przykładami hellenistycznej oraz antycznej sztuki armeńskiej. Obiad u rodziny ormiańskiej. Na północny wschód od Garni, w wyższej części kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny GEGHARD, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Duża część monastyru została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, którą żołnierz miał przebić bok Chrystusa w trakcie jego ukrzyżowania. Tzw. Włócznia Św.Maurycego została sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza. Powrót do Erewania na Nocleg.

 

DZIEŃ 5

Śniadanie. Wycieczka do klasztoru ormiańskiego Khor-Virap, który zbudowany został w Artashat podczas panowania dynastii Arshakids i pełnił wówczas funkcję lochów. Usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest także ze Św. Grzegorzem Oświecicielem, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową w Armenii. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Po drodze do Noravank zatrzymamy się w winiarnii ARENI, gdzie będziemy mieli możliwość skosztować lokalnego wina, wytwarzanego ze specjalnych szczepów winorośli. Obiad w lokalnej restauracji w grocie w pobliżu Noravank. Następnie udamy się do zespołu klasztornego NORAVANK, zwanego również „Nowym klasztorem” z XII wieku, bardzo istotnego miejsca zarówno pod względem religijnym jak i kulturalnym. Przejazd nad JEZIORO SEWAN, zwane perłą Armenii. To ogromne jezioro, położone 110 km na północ od stolicy, zajmuje prawie 5 % powierzchni całej Armenii. Usytuowane jest na wysokości 2000 m n.p.m., będąc największym górskim jeziorem na świecie oraz drugim w kolejności w kategorii najwyżej położonych zbiorników słodkowodnych. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest tutaj klasztor Arakleots, położony na półwyspie Sewan. Powrót do hotelu, nocleg

 

DZIEŃ 6

Śniadanie, przejazd do Gruzji. Na trasie zwiedzanie skalnego miasta WardziA, które było zamieszkałe już w początkach naszej ery, a najwspanialszy rozwój przechodziło w czasach królowej Tamary w XII w. Z daleka, wykute w skale miasto, wygląda jak plaster miodu. W Wardzi będzie można przespacerować się 70 – metrowym tunelem, skosztować źródlanej wody, po której napiciu podobno spełniają się życzenia oraz zwiedzić monastyr znajdujący się w skalnych ścianach. W czasie przejazdu podziwiać można także twierdzę Chertwisi, która jest jedną z najstarszych twierdz gruzińskich. Dalszy przejazd do Bakuriani, jednego z dwóch narciarskich kurortów Gruzji. Obiadokolacja. Nocleg.

 

DZIEŃ 7
Śniadanie, przejazd do uzdrowiska Borjomi – słynnego z tutejszej wody zdrojowej. Dalszy przejazd nad Morze Czarne do znanego kurortu Batumi. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Batumi, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża, oferując wspaniałe widoki. Można tu zobaczyć liczne gatunki roślin endemicznych z zupełnie odmiennych stref klimatycznych i krajobrazowych. Po południu czas na odpoczynek i spacery po promenadzie nadmorskiej w Batumi. Obiadokolacja. Nocleg.

 

DZIEŃ 8
Śniadanie. Wyjazd z Batumi do Kutaisi, drugiego największego miasta Gruzji, położonego na obu brzegach rzeki Rioni. Jego początki sięgają II tysiąclecia p.n.e. Kutaisi, dawne miasto Ai, było stolicą starożytnej Kolchidy, czyli pierwszego państwa stworzonego przez ludy gruzińskie. To właśnie tutaj było przechowywane złote runo, po które wybrał się mityczny Jazon wraz z Argonautami. Zwiedzanie miasta: wizyta w katedrze w Bagrati, którą chętnie odwiedzają turyści i pielgrzymi, budowę świątyni ukończono w 1003 r., za panowania króla Bagrata III oraz zwiedzanie klasztoru Gelati założonego w XII w. przez najsławniejszego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (1073-1125). Tu zbudował akademię i klasztor, które stały się centrum edukacyjnym Gruzji. Unikatowe malowidła ścienne świętych oraz monarchów gruzińskich są w środku głównej katedry Marii Dziewicy ( obydwa obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1994 r). Spacer po mieście. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 9
Śniadanie. Wyjazd z Kutaisi malowniczą trasą w kierunku doliny rzeki Mtkwari (Kury). Zwiedzanie Gori, miejscowości o wielkim znaczeniu historycznym, a w czasach teraźniejszych miasto jest znane dzięki olbrzymiej twierdzy oraz jako miejsce urodzenia J. Stalina –centralny plac z ogromnym pomnikiem Stalina, Muzeum Stalina. Przejazd do skalnego miasta Upliscsiche, miejsca osadnictwa od czasów prehistorycznych, ważnego ośrodka na Jedwabnym Szlaku. Największe wrażenie robi olbrzymia sala, zwana salą tronową królowej Tamary, teatr, a także cerkiew z XII w . Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 10
Wyjazd z z Gori w kierunku najwyższych partii Kaukazu. Po drodze zwiedzanie zabytkowego kompleksu w Ananuri – imponującej twierdzy z XVI/XVII w. Podróż tzw. Drogą Wojenną, wzdłuż rzeki Aragavi do miejscowości Kazbegi. Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na jedną z najwyższych gór - Kazbek (5047 m), jednym z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Zgodnie z legendą Prometeusz był przykuty do skał góry Kazbek. Spacer ( ok.4 km ) do cerkwi Sameba pięknie położonej na wzgórzu, z której otwiera się wspaniały widok na górę Kazbek ( możliwość wynajęcia samochodów terenowych – 25 USD/os ). W drodze do Tbilisi podziwiamy kanion Dariali. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

 

DZIEŃ 11

Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi. Przejście przez centrum wzdłuż starówki oraz Aleją Rustaweli do Placu Wolności. Zwiedzanie Klasztoru Ojca Dawida (Mamadavitis) oraz Twierdzy Narikala. Zwiedzanie Katedry Sioni i jednocześnie siedziby Katolikosa Eliasza II, który jest zwierzchnikiem autokefalicznego kościoła gruzińskiego. Właśnie w Sioni jest przechowywany krzyż św. Nino, czyli jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii. Wizyta w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tbilisi, czyli w kościele Matki Boskiej Metechskiej, który położony jest na malowniczej skarpie przy rzece Mtkwari. Wizyta w ormiańskiej katedrze św. Jerzego, jednym z bardziej okazałych świadectw tradycji ormiańskiego osadnictwa w Tbilisi, które jeszcze w XIX w zamieszkiwali głównie Ormianie. W obrębie jej zewnętrznych murów znajduje się odbudowany niedawno kościół św. Mikołaja. Wyjazd do Mccheta znajdującej się 30 km od Tbilisi. Miasto zostało założone w III w. p.n.e. przez społeczność Moschów, jako jedno z pierwszych gruzińskich miast. Mccheta była stolicą królestwa kaukaskiej Iberii. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli, która jest prawdziwą perełką gruzińskiej architektury, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 12
po śniadaniu wyjazd do Kachetii. Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Jadąc wśród malowniczych winnic, z wioskami winiarskimi i starymi cerkiewkami na wzgórzach, docieramy do położonej w pięknej dolinie Alazani, miejscowości Telawi, jednej z najstarszych w Gruzji. Zwiedzamy Pałac Herakliusza II, władcy Królestwa Kartli-Kacheti. Nastepnie zwiedzanie drugiej pod względem wysokości w Gruzji, katedry Alaverdi, założonej w  VI w. jako klasztor. Następnie wizyta w wiosce Tsinandali słynnej z bialego wina. W dolinie Telani zwiedzanie winnicy i degustacja najlepszych gatunków gruzińskiego wina. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

 

Dzień 13

Przejazd na lotnisko. Przelot do Pragi.

 

Terminy:


 

Cena dla grupy min. 20 osób: 2190 PLN + 1030 EUR

Cena dla grupy min. 30 osób: 2090 PLN + 960 EUR

 

Istnieje możliwość przedłużenia imprezy o 1 dzień wypoczynku w Batumi – dopłata 60 EUR/os

 

Cena obejmuje:

przelot na trasie Praga – Erevań – Tbilisi – Praga wraz z opłatami lotniskowymi; przejazd komfortowym autokarem; 11 noclegów w hotelach 3*, pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie – 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje ( lub obiady wg programu ); opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW.


Cena nie obejmuje:

Wizy armeńskiej – ok. 8 USD ( na lotnisku )

 Dopłaty do pokoju 1 osobowego w wysokości 170 EUR
Napiwków w wysokości 30 EUR /opłata obowiązkowa/


Uwagi
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom;
  • dokument niezbędny do wyjazdu: paszport;
  • zaliczka wymagana przy zapisie 1000 zł

Powrót