Strona WWW

Indonezja

Borneo – Sumba – Flores – Rinca - Komodo –Bali

 

1 dzień: Warszawa – Dżakarta (Jawa)

Zbiórka na lotnisku w Warszawie (lub w innym mieście w Polsce). Wylot z przesiadką do Kuala Lumpur. Wylot do Dżakarty przez jeden z europejskich portów lotniczych.

 
2 dzień:

Po południu przylot do Kuala Lumpur. Po odpoczynku zwiedzanie rozświetlonego wieczorem miasta. Dla chętnych wyjazd na imponującą wieżę widokową (opłata własna za wstęp na wieżę). Nocleg w Kuala Lumpur.

Ewentualnie przylot do Singapuru. Zwiedzanie miasta. Kolacja i nocleg.

 

3 dzień: Dżakarta

Aklimatyzacja do nowego czasu i zwiedzanie Kuala Lumpur: nowoczesne centrum ze słynnym Petronas Tower, Chinatown, Plac Niepodległości i podjazd pod Pałac Sułtana. Czas wolny, który można wykorzystać na odwiedziny jednego z wielkich Centrum handlowych. Nocleg w Kuala Lumpur.

 

4 dzień: Dżakarta

Przylot do Dżakarty. Transfer do hotelu, zakwaterowanie (po rozpoczęciu doby hotelowej). Czas wolny. Nocleg.

 

5 dzień: Dżakarta – Pangkalan Bun (Borneo) – Park Narodowy Tanjung Putting

Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Pangkalan Bun w środkowym Kalimantanie (indonezyjska część Borneo). Transfer do portu Kumai i rejs do Parku Narodowego Tanjung Putting (tradycyjne, proste łodzie Klotok, bez klimatyzacji, z zadaszeniem). Podczas spokojnego, leniwego rejsu lunch i obserwacja porastającej brzegi rzeki dżungli. Kolacja i nocleg na łodzi. Łodzie nie mają wydzielonych kabin, do dyspozycji gości są cienkie materace, poduszki, moskitiery i prosta toaleta. Dla chętnych możliwość zakwaterowania w lodge’u za dodatkową opłatą (ograniczona ilość pokoi).

 

6 dzień: Pondok Tanguy – Camp Leakey

Śniadanie. Wycieczka łodziami w górę rzeki do Pondok Tanggui, do ośrodka opieki zajmującego się orangutanami odzyskanymi z niewoli. Dalszy rejs do Camp Leakey, a stamtąd piesza wycieczka po dżungli, podczas której można zobaczyć m.in. żyjące w naturalnym środowisku orangutany, gibbony, makaki oraz wyjątkowej urody nosacze. Około południa wracamy na łódź, gdzie będzie serwowany lunch. Po południu obserwacja karmienia orangutanów – małpy można oglądać ze specjalnej platformy. Powrotny rejs w dół rzeki. Kolacja i nocleg na łodzi.

 

7 dzień: Pangkalan Bun – Semarang – Jogja

Wcześnie rano śniadanie. Powrotny rejs do Kumai i transfer na lotnisko w Pangkalan Bun. Przelot do

Semarang na Jawie. Przejazd do Jogjakarty. Po drodze lunch w restauracji. Zwiedzanie największej na

świecie świątyni buddyjskiej Borobudur (lista UNESCO). W świątyni, zbudowanej w XVIII w., znajdują się jedne z najlepiej zachowanych na świecie rzeźb o tematyce buddyjskiej. Przejazd do hotelu,

zakwaterowanie i nocleg.

 

8 dzień: Tambolaka – Ende (wyspa Flores)

Śniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do Ende na Flores. Przejazd do niewielkiej wioski Moni u podnóża wulkanu Kelimutu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

 

9 dzień: Moni – Kelimutu – Moni – Bajawa

Wcześnie rano pobudka i wyjazd w kierunku góry Kelimutu (ok. 60 minut), następnie półgodzinny marsz do punktu, z którego rozciąga się widok na słynne kolorowe jeziora górskie w okolicy wulkanu,

podziwianie wschódu słońca. Kolor wody w stawach zmienia się okresowo pod wpływem zawartości minerałów, która łączona jest z aktywnością wulkanu. Jedno z jezior zazwyczaj jest niebieskie, pozostałe dwa bywają czerwone, zielone, białe. Ta osobliwość doczekała się mistycznych interpretacji okolicznych mieszkańców. Po powrocie do hotelu śniadanie i wyjazd do Bajawa. Po drodze obiad w Nanga Penda i przystanek w Soa przy gorących źródłach. Kolacja i nocleg w hotelu w wysokogórskim miasteczku Bajawa.

 

10 dzień: Bajawa – Bena – Ruteng – Labuan Bajo

Śniadanie. Tego dnia spojrzą Państwo na malowniczą, idylliczną część Flores: Baiawa, Bena i Ruteng to ośrodki znane z urody i tradycyjnej, specyficznej architektury. W tej okolicy natkną się Państwo na sporo niewielkich wiosek otoczonych górami, jest to jeden z najbardziej widokowych rejonów wyspy. Stąd też eksportowane są egzotyczne owoce i przyprawy, można więc podziwiać rozległe plantacje cynamonu, goździków, ananasów i patatów. Po drodze obiad w jednej z okolicznych restauracji. Przyjazd do Labuan Bajo, nocleg.

 

11 dzień: Labuan Bajo – Rinca – Kalong

Śniadanie. Transfer do portu, rejs na wyspę Rinca. Lunch na łodzi. Po ok. 1,5-godzinnym rejsie rozpoczyna się trekking w tropikalnym lesie deszczowym zamieszkanym przez liczne dzikie zwierzęta i ogromną liczbę tropikalnych gatunków ptaków. Wyprawa pozwala na spotkanie słynnych waranów – ogromnych jaszczurek w naturalnym środowisku. Z Rinca rejs na wyspę Kalong zamieszkaną przez tysiące nietoperzy, które późnym popołudniem wylatują w poszukiwaniu pożywienia, spektakularny widok. Kolacja i nocleg na statku.

 

12 dzień: Rinca – Komodo – Pantai Merah - Labuan Bajo

Śniadanie na statku i dalszy rejs na wyspę Komodo. Wędrówka (ok. 2 km) do Banunggulung – dawnego miejsca karmienia waranów, gdzie dziś także można żyjące wolno smoki. Możliwość obejrzenia Muzeum Naturalnego Parku Komodo. Powrót na statek i rejs w kierunku Labuan Bajo. Obiad na statku. Po drodze przystanek na Pantai Merah – różowej plaży. Możliwość pływania i nurkowania wśród przepięknych raf i barwnych tropikalnych ryb. Po zakończeniu rejsu przejazd do Labuan Bajo. Po drodze wizyta w wapiennej jaskini Batu Cermin. Kolacja i nocleg lodge’u w Labuan Bajo.

 

13 dzień: Labuan Bajo – Bali

Śniadanie. Transfer na lotnisko i przelot do Denpasar. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg.

 

14 dzień: Bali – wypoczynek

Śniadanie. Czas wolny, możliwość skorzystania z dodatkowych wycieczek, oferty sportów wodnych, itd.Wieczorem przejazd na pożegnalną kolację na plaży w Jimbaran. Powrót do hotelu i nocleg.

 

15 dzień: Bali – wylot

Śniadanie. Czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot z Denpasar.

 

16 dzień: Warszawa

Przylot do Warszawy.

 

Cena obejmuje:

Przelot Warszawa –Dżakarta, Denpasar – Warszawa (przez jeden z europejskich i azjatyckich

portów lotniczych), przeloty wewnętrzne: Dżakarta – Pangkalan Bun – Semarang, Jogja – Denpasar – Tambolaka– Ende, Labuan Bajo – Denpasar,

przejazdy autokarem lub minibusem zgodnie z programem,

zakwaterowanie w hotelach **/***/**** w pokojach 2-osobowych z łazienkami, 3 noclegi na łodzi na Borneo i 1 nocleg na łodzi w Parku Komodo (proste zadaszone łodzie bez wydzielonych kabin), 2 noclegi w lodge’u w Labuan Bajo (Flores). Możliwość dopłaty do lodge’u na Borneo. Posiłki wg programu (na Jawie i Bali śniadania, na Borneo, Sumba, Flores i Komodo 3 posiłki)

Wycieczki wymienione w programie

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Opiekę pilota B.P. Opal Travel na całej trasie oraz pilotów lokalnych

Ubezpieczenie (KL, NW, bagaż)

VAT

Cena nie obejmuje:

Wizy do Indonezji (paszport ważny min. 6 m-cy po powrocie, 2 wnioski wizowe, 2 zdjęcia)

Opłat lotniskowych na terenie Indonezji

Wstępu do Parku Narodowego Komodo – ok. 15 USD

Opłaty wylotowej z Bali – ok. 15 USD

Napojów do posiłków

Zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych ok. 3 USD/os dziennie


Opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 500 USD (nie dotyczy zakwaterowania na łodziach)


Powrót