Strona WWW

Oferta

Cypr
 Cypr


Śladami Św. Pawła Apostoła

 

Cypr:  wyspa na Morzu Śródziemnym, zwana Wyspą Afrodyty, podzielona na 2 części: południową, zajmowaną przez prawosławnych Greków i północną, zajmowaną przez Turków, wyznawców islamu. Wspaniała przeszłość Cypru związana jest z kultem bogini Afrodyty. Miała wyłonić się ona z morskiej piany w Petra tou Romiou, niedaleko Pafos. Już w starożytności kult bogini miłości przyciągał tu przybyszów z całego świata, tak jak dzisiaj przyciągają turystów piękne plaże i czyste morze. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, zwłaszcza okolice Limassol, jednak warto wybrać się w głąb wyspy, gdzie oglądać można typowe tradycyjne cypryjskie wsie. W licznych klasztorach i świątyniach znaleźć można świadectwo dawnych czasów. Na Cyprze panuje typowy śródziemnomorski klimat z upalnym latem. Słońce, czyste plaże i błękitne morze sprzyjają uprawianiu wodnych sportów, a pobliskie góry Troodos są idealne dla amatorów pieszych wypraw. Turystów przyciągają tu również liczne starożytne zabytki, miedzy innymi w Pafos, Kourion, Amathus. Fascynująca jest podzielona stolica wyspy - Nikozja.

Kiedy po raz pierwszy Sw. Paweł wyruszył w Antiochii w podróż misyjną w towarzystwie Barnaby, pierwszym celem była ojczyzna Barnaby – Cypr. Apostołowie nie nawrócili cypryjskich Żydów, ale przekonali do nowej wiary rzymskiego prokonsula Sergiusza Pawła. W ówczesnej stolicy wyspy Pafos, znajduje się pręgierz, przy którym ubiczowano św. Pawła Apostoła Podczas planowania drugiej podróży misyjnej drogi apostołów rozeszły się. Święty Barnaba wrócił do ojczyzny, by głosić Ewangelię. Został za to ukamienowany (57 r.), a jego męczeńska śmierć stała się fundamentem Kościoła cypryjskiego. Odkrycie grobu apostoła w V wieku i odnalezienie jego relikwii pozwoliło temu Kościołowi uzyskać autokefalię, czyli samodzielność w strukturach Kościoła powszechnego. Miejsce męczeństwa świętego – antyczna Salamina – stało się stolicą arcybiskupów, zwierzchników założonego przez Barnabę Kościoła.

Bliskość Ziemi Świętej sprawiła, że na Cyprze znajdziemy wiele ewangelicznych odniesień. Na półwyspie Karpasia znajduje się klasztor św. Andrzeja – ślad obecności tego apostoła. W Larnace (starożytnym Kition) silna jest tradycja św. Łazarza, który tutaj miał żyć po wskrzeszeniu. W miejscowej katedrze czczone są jego relikwie, a ich autentyczność potwierdza odnaleziony w krypcie sarkofag z greckim napisem „Przyjaciel [Pana]”. W klasztorach Stavrovouni i Omodos oraz w kościele w Lefkarze przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, pozostawione na Cyprze przez wracającą z Jerozolimy św. Helenę.

 

 

Program pielgrzymki:

 

1 dzień: Przelot na Cypr

Zbiórka na lotnisku Pyrzowice o godz. 15.30. Wylot na Cypr o godz. 17.30 przylot do Larnaki o godz. 21.40. Po odprawie i odebraniu bagaży, transfer hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg. ( Bez obiadokolacji ).


2 dzień:  Limassol - Omodos

Póżne śniadanie. Zwiedzanie Limassol – głównego portu i ośrodka turystycznego greckiego Cypru, czas wolny. Wizyta w wiosce Omodos – zwiedzanie kościoła, w którym znajduje się relikwia Krzyża Świętego oraz degustacja doskonałych win w lokalnej winiarni, czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg

 

3 dzień: Pafos – Perta tou Romiou - Kurion

Śniadanie. Wycieczka całodzienna  pierwszą atrakcją wycieczki jest Pafos z zabytkami z czasów antycznych, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO: pręgierz św. Pawła i park archeologiczny z mozaikami (dom Dionizosa). Przejazd do Petra tou Romiou - miejsca, gdzie, jak głosi legenda, wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości - Afrodyta. Krótki postój na zdjęcia. Dalej trasa wiedzie do Kourion, zwiedzanie świetnie zachowanego starożytnego amfiteatru, którego architektura i świetna akustyka robią niezapomniane wrażenie oraz domu Eustoliosa z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

4 dzień: Góry Troodos – Kykkos - Lania

Śniadanie. Wycieczka całodzienna w góry TROODOS. Nieskażona przyroda, piękne krajobrazy oraz nadzwyczaj gościnni i otwarci mieszkańcy to tylko namiastka tego, co mają do zaoferowania góry Troodos. Trasa wycieczki biegnie pod najwyższy szczyt Cypru – Olimp (1952 m npm). Szczyt porastają czarne sosny w kształcie parasoli, a zimą szczyt pokrywa warstwa śniegu. W programie wizyta w najbogatszym i najsłynniejszym klasztorze na Cyprze – Kykkos. W klasztorze znajduje się ikona Matki Bożej, pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami, przypisywana Św. Łukaszowi.Przejazd do Troni – miejsca pochówku pierwszego prezydenta Cypru Makariosa, przy którym czuwają żołnierze. Odwiedzimy również wioskę Lania lub Kalopanayiotis, które słyną z tradycyjnych wyrobów oraz charakterystycznej architektury - tradycyjnych kamiennych domów, wąskich brukowanych uliczek. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

5 dzień: Nikozja

Powrót do hotelu. Wycieczka do Nikozji – „podzielonego miasta”, gdzie wciąż widoczny jest konflikt grecko-turecki. Podczas zwiedzania będzie można poznać dzisiejszą sytuację mieszkańców stolicy. Zwiedzanie obejmuje miasto greckie, a także przekroczymy granicę by zobaczyć strefę demarkacyjną oraz zabytkową część Nikozji, która znalazła się po stronie tureckiej. W XVI w. Nikozja została otoczona potężnymi murami. Dziś Mur Wenecki otacza urokliwe Stare Miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Wędrówka ulicami starej Nikozji jest zarazem piękną wędrówką w czasie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

6 dzień:  Cypr Północny

Śniadanie. Całodzienna wycieczka: Cypr Północny: KYRENIA – Salamina - Famagusta
Wycieczka dla osób, które chcą poznać niedostępne do niedawna tereny Cypru, które znajdują się pod turecką okupacją w ramach Republiki Cypru Północnego. Po przekroczeniu granicy (wymagany paszport lub dowód osobisty) rozpoczyna się zwiedzanie północnej części Cypru, gdzie Turcy stworzyli oddzielny kraj – Turecką Republikę Cypru Północnego z własnym rządem, konstytucją, własną flagą i stolicą w Kyrenii. Przejazd do Famagusty, odwiedzimy historyczne centrum Famagusty, gotycką katedrę Św. Mikołaja, nie bez powodu nazywaną cypryjską katedrą Notre Dame, a także wypoczynkową dzielnicę Varos, zwaną „miastem-widmo”, ponieważ przez długie lata po zajęciu przez Turków pozostaje niezamieszkana. Przejazd do Salaminy – w czasach starożytnych głównego portu Cypru. Zobaczymy pozostałości miasta z czasów greckich i rzymskich za wspaniale zachowanym amfiteatrem. Wizyta w klasztorze Św. Barnaby, gdzie miał być pochowany towarzysz podróży misyjnych Sw. Pawła. Następnie przejazd na północ i zwiedzanie ruin średniowiecznego opactwa Bellapais, skąd roztacza się wspaniały widok na północne wybrzeże. Ostatnim punktem programu będzie Kyrenia - piękne miasteczko portowe, otoczone górami Pentadaktylos. Nad brzegiem morza znajduje się imponujący fort z czasów weneckich. W lochach twierdzy znajduje się wrak okrętu (jeden z najstarszych na świecie), który zatonął u wybrzeży miasta i został odnaleziony dopiero w 1967 r. Po powrocie do hotelu obiadokolacja. Nocleg

 

7 dzień:

Śniadanie. Wypoczynek, czas na zakupy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 

8 dzień: Larnaka – wylot do Polski

Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd do Larnaki. Spacer po zabytkowej i nadmorskiej części Larnaki - kościół sw. Lazarza (z jego relikwiami), kościół Angeloktisti z mozaikami z VI w., spacer promenadą Finikudes. Czas wolny. Transfer na lotnisko, wylot do Katowic o godz. 22.15. Przylot o godz. 00.40.

 

Termin: 15.02 – 22/23.02.2019

 

CENA:

 

Cena dla grupy min. 30 os.: 1870 zł + 420 euro

Cena dla grupy min. 35 os.: 1790 zł + 400 euro

 

Cena zawiera: przelot samolotem Wizzair z Katowic do Larnaki, 7 noclegów w hotelu 3* z wyżywieniem HB ( śniadania i obiadokolacje w formie bufetu) w Limassol, napoje do obiadokolacji – woda i wino, transfery, wycieczki zgodnie z programem wraz z biletami wstępu.

 

Cena nie zawiera: obligatoryjnych napiwków dla obsługi ( 20 EUR ), wydatków osobistych, dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy i następstw chorób przewlekłych; wycieczek fakultatywnych.

 

Uwaga ! cena została skalkulowana w oparciu o aktualną cenę przelotów. Cena może się zmienić zależnie od taryf przewoźnika i nie jest zagwarantowana do momentu wykupu biletów.

 

Powrót