Strona WWW

Francja Risoul

Le Forêt Blanche:

Risoul - Vars


 
Forêt Blanche
- obszar połączonych stoków narciarskich obejmujących swym zasięgiem dwa resorty - Risoul oraz Vars ma do zaproponowania 180 km tras narciarskich! Nartostrady znajdują się na wysokości pomiędzy 1650 a 2750 metrów nad poziomem morza. Połączenie Risoul z Vars przebiega przez Pointe de Razis (2571 metrów npm) oraz Col des Saluces. Stoki narciarskie znajdujące się po obu stronach Vars, łączą nartostrady a także wyciągi z Vars les Claus oraz Vars Sainte Marie. Nazwa Forêt Blanche (biały las) jest spowodowana przebiegiem górnej granicy lasów, która znajduje się na wysokości 2500 m npm. Ma to bezpośredni wpływ na warunki narciarskie panujące na stokach. Otoczenie drzew, świetnie sprawdza się przy gorszej pogodzie chroniąc narciarzy i snowboardzistów przed zimnym wiatrem.

Ośrodek narciarski posiada 57 wyciągów narciarskich. Ich przepustowość wynosi aż 57.000 osób na godzinę. W Risoul do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są 24 wyciągi orczykowe, 7 wyciągów krzesełkowych oraz 1 linowy, zaś w Vars - 18 wyciągów orczykowych, 6 krzesełkowych oraz 1 gondola. Oprócz wyznaczonych tras narciarskich, w Risoul dostępne są strefy freeride’u.

 

 


Risoul
jest najpopularniejszą alpejską stacją narciarską wśród młodych ludzi. Narty, snowboard, zabawa w gronie rówieśników i przystępne ceny działają jak magnes na studentów z całej Europy, w szczególności z Holandii, Danii, Anglii, Francji, Czech, Polski, Węgier. Wspaniałe warunki narciarskie, doskonale przygotowane trasy, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, tereny do freeride’u, a także jeden z najlepszych w Europie snowparków w Varsie przyciąga zarówno początkujących jak i zaawansowanych riderów.

Risoul jest położone w południowo-wschodniej Francji w Alpach Wysokich między miastami Briançon i Gap. Wraz z miejscowością Vars, znajdującą się w sąsiedniej dolinie, tworzy Forêt Blanche- rozległy obszar stoków narciarskich, położonych pomiędzy niezwykle malowniczymi i urokliwymi parkami narodowymi Queyras i Écrins. Liczba zawarta w nazywane stacji narciarskiej-Risoul 1850 wskazuje na położenia miejscowości nad poziomem morza.

Dynamiczny rozwój Risoul jako ośrodka narciarskiego trwa od ponad 40 lat. Risoul zaliczane jest do francuskich ośrodków narciarskich nazywanych „kurortami z probówki”, ponieważ powstał on na potrzeby turystyki narciarskiej. Klienci wielokrotnie powracający do Risoul cenią sobie narciarskie zalety resortu - urozmaicone i dobrze przygotowane trasy oraz dobre warunki śniegowe (w szczycie sezonu oraz na jego rozpoczęcie i zakończenie). Opady śniegu w Risoul są w miarę regularne od listopada do kwietnia, zdarzają się nawet w maju. Dodatkowo 30% stoków jest objętych systemem naśnieżania armatkami śnieżnymi, którym sukcesywnie obejmowane są kolejne nartostrady.

 

Risoul i Vars to ośrodki narciarskie przyjazne także dla narciarzy biegowych. Mają oni do dyspozycji 45 km tras otoczonych lasami modrzewiowymi. 25 km tras łatwych i średnich znajduje się w Vars, zaś 20 km tras o średnim stopniu trudności w Risoul. Trasy dla zaawansowanych i wymagających biegaczy znajdują się na północnych zboczach Pointe de Razis. Wzdłuż trasy z Vars les Claux w górę ku jezioru Refuge Napoléon można podziwiać przepiękne widoki i otoczenie. Jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych tras. Zaś najwyżej wytyczona i najdłuższa trasa (14 km), łączy Vars i Risoul „Peyrol”.

 

Risoul i Vars były ośrodkami, które jako jedne z pierwszych we Francji zezwoliły snowboardzistom na jazdę po tamtejszych stokach. Snowboardziści poczuli się tu chciani i lubiani i do dzisiejszego dnia licznie odwiedzają resort, który traktuje ich bardzo przyjaźnie. Snowparki dostosowane zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych riderów znajdują się zarówno w Risoul jak i Vars, gdzie jest także jib park. Snowpark w Vars o powierzchni 8 hektarów znajduje się na wysokości 2400 metrów nad powierzchnią morza. Różnica poziomów wynosi 230 metrów, zaś długość snowparku to 800 metrów. Znajdują się tam:  halfpipe (100 metrów długości i 2,5 metrów wysokości), boardercross, big air, obszar snowskate. Odbywają się tam nocne pokazy przy muzyce. W Risoul, Surfland snowpark istnieje od ponad dziesięciu lat. Może się on poszczycić jedną z największych super pipe‘ów we Francji o długości 150 metrów i wysokości 5 metrów. Ponad to znajdują się tam: boardercross, big air, jump, gap, piramidy. Odbywają się tam liczne zawody snowboardowe. Snowpark został wybrany jako „training zone” dla zawodników biorących udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turunie w 2006 roku.

 

 

 Risoul ma do zaproponowania wiele atrakcji. Liczne kawiarnie, bary i restauracyjki ulokowane w pobliżu stoków czy na głównej ulicy zapraszają na apres ski. W restauracjach serwowane są dania typowej kuchni alpejskiej- founde, raclette, czy pierrade ale również typowe dania kuchni międzynarodowej. Ceny są porównywalne do normalnych cen francuskich w przeciwieństwie do innych kurortów, w których jest znacznie drożej. Godne polecenia są lokalne sery i wina, których wybór jest bogaty zarówno w restauracjach jak i w sklepach. Raz w tygodniu odbywa się jarmark z regionalnymi wyrobami i przysmakami kulinarnymi, podczas którego można zdegustować sery, wędliny i nalewki. Wieczorami młodzi ludzie licznie odwiedzają dyskotekę „Le Morgan”. Duży parkiet, młodzi ludzie, zapewniają niepowtarzalny klimat i dobrą zabawę w alpejskim stylu. Muzycznie klub może nie powala na kolana, ale na pewno jest dobrym rozwiązaniem dla osób, poszukujących zabawy do białego rana. W 2000 roku Risoul był pierwszym ośrodkiem narciarskim w Europie, który gościł festiwal muzyki tanecznej i sportów zimowych Snowbombing. Oprócz Le Morgana, w Risoul znajduje się parę barów: m.in. Anapurna, La Grotte du Yetti (zgodnie z francuskim prawem, zamykanych przed 2 rano). Dodatkowo Risoul ma do zaproponowania: lodowisko, tor saneczkowy, centrum Spa, naturalną ścianę wspinaczkową, 30 km zimowych tras pieszych, wędrówki na rakietach śnieżnych, skutery śnieżne, psie zaprzęgi, kino.

 

 

Les Mezelets lub Constelation Risoul

 

Apartamenty Les Mélèzes położone są w samym sercu miejscowości Risoul w południowych Alpach. Obiekt ten oferuje bezpośredni dostęp do stoków narciarskich. Do dyspozycji gości jest 200  apartamentów różnej wielkości ( 12 x studia 3-osobowe, 152 x studia 4-osobowe, 36 x 6-osobowe duplex ) oraz mały supermarket i restauracje na miejscu.

Wszystkie apartament maja łazienkę i WC, wyposażony aneks kuchenny ( wszystkie mają piekarnik elektryczny). Każdy apartament ma dostęp do szafki w przechowalni nart.

 

Opis apartamentów:
Studia 4-osobowe: powierzchnia 22m² + balkon.

Salon z sofą oraz 2-osobową rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ), w korytarzu łóżko piętrowe, aneks kuchenny (piec ceramiczny, lodówka, czajnik, piekarnik elektryczny, naczynia kuchenne i sztućce), łazienka z wanną + WC ( oddzielne ).

Lub

powierzchnia 25m² + balkon.

Salon z sofą 2-osobową oraz rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ), alkowa zamykana drzwiami przesuwnymi lub oddzielona ścianką z łóżkiem piętrowym, aneks kuchenny (piec ceramiczny, lodówka, czajnik, express, piekarnik elektryczny, zmywarka, naczynia kuchenne i sztućce), łazienka z wanną + WC ( oddzielne ).

Apartamenty 6-osobowe Duplex: powierzchnia 33 m² + balkon.

Parter: wejście i spiralne schody na piętro, łazienka z wanną + WC ( oddzielne ). Aneks kuchenny (piec ceramiczny, lodówka, czajnik, piekarnik elektryczny, naczynia kuchenne i sztućce).

Salon z 2-osobową, rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ) oraz pojedyńczą sofą.

Piętro – 2 małe sypialnie z łóżkami piętrowymi każda. Dodatkowa łazienka z prysznicem.

Lub

powierzchnia 28 m² + balkon.

w korytarzu łóżko piętrowe, salon z sofą oraz 2-osobową, rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ), alkowa z drzwiami przesuwnymi lub oddzielona ścianką z 2-osobową, rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ),aneks kuchenny (piec ceramiczny, lodówka, czajnik, Express, piekarnik elektryczny, zmywarka, naczynia kuchenne i sztućce), łazienka z wanną + WC ( oddzielne ).

 

Apartamenty 8-osobowe Duplex: powierzchnia 47 m² + balkon.

Parter: wejście, w korytarzu łóżko piętrowe,  i spiralne schody na piętro, łazienka z wanną + WC ( oddzielne ). Aneks kuchenny (piec ceramiczny, lodówka, czajnik, Express, piekarnik elektryczny, zmywarka, naczynia kuchenne i sztućce). Salon z sofą oraz 2-osobową, rozkładaną kanapą ( lub z 2 łóżkami 1-osobowymi ). Schody na piętro - Piętro – 2 sypialnie – jedna z łóżkiem piętrowym, druga z rozkładaną sofą. Dodatkowa łazienka z prysznicem.

Dodatkowe opcje: wypożyczenie pościeli (7 EUR/ 2 prześcieradła i poszwa na poduszkę; 11 EUR za podwójne łóżko ), wypożyczenie ręczników (3 € / sztuka ),  leżak (3 € za szt/ tydz ), wypożyczenie TV = 39 € za tydzień; opłata za zwierzę domowe (39 EUR/tydzień).

Sprzatanie końcowe - klienci sprzatają sami lub mogą wykupić usługę - 65 € (w przypadku jeśli sprzątanie będzie niewystarczające, opłata 65 € zostanie pobrana z kaucji ).

 

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:
1 DZIEŃ: wyjazd z polski w godz. popołudniowych

2 DZIEŃ: przyjazd, zakwaterowanie, obiadokolacja.

     3- 8 DZIEŃ: jazda na nartach,

     9 Dzień: śniadanie, wykwaterowanie, zwiedzanie Grenoble, powrót do kraju

     10 Dzień :przyjazd do Polski w godz południowych

 


CENA: 480 €/os

Cena obejmuje:

Transport : komfortowym autokarem (klimatyzacja, WC, DVD, barek)

Zakwaterowanie :7 noclegów w apartamencie z pościelą, opłaty za zużycie prądu i wody

Wyżywienie : HB (śniadania w formie bufetu, obiadokolacje serwowane)

Skipass : karnet narciarski Les Foret Blanche 6 dni

Cena nie obejmuje: kaucji zwrotnej za apartament – 250 €, taksy klimatycznej 1,1 € za dzień od osoby powyżej 13 lat, ewentualnego wypożyczenia ręczników, pobytu zwierząt, sprzątania końcowego ( we własnym zakresie przez klientów lub za opłatą 65 €),

 

Uwaga ! do skipassu konieczne jest zdjęcie lub dokument ze zdjęciem.

 

Zniżki:

Dzieci do 5 roku i seniorzy po 75 roku – znizka 110 euro

Dzieci od 5,99 -11.99 roku – 36 euro

Senior od 65 – 75 roku – 9 euro

Osoby bez skipassu – zniżka 155 euro

 

Dopłata: za każde niewykorzystane miejsce w apartamencie – dopłata 180 € za wakat


Ceny podane w przybliżeniu, wymagają każdorazowo uaktualnienia zależnie od  terminu i liczby osób


Powrót