Strona WWW

Armenia - Rajskie Ogrody Kaukazu

Program pielgrzymki:

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Erewania.

 

DZIEŃ 2
Przylot do Erewania. Transfer do hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Erewania - Muzeum Matenadaran, przed którym stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu.

Zwiedzanie Muzeum Zagłady i wizyta przy pomniku Tsitsernakaberd, który upamiętnia ludobójstwo Ormian z 1915 r. Podczas spaceru zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, przy którym położone są tak reprezentacyjne miejsca jak budynek Rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Poczta Główna, Galeria Narodowa. Następnie wejdziemy na szczyt Kaskady /reprezentacyjnych schodów Erewania/, aby stamtąd podziwiać piękny widok na całą stolicę. Podczas spaceru przyjrzymy się także takim miejscom jak erewańska Opera z zewnątrz, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament Narodowy. Wycieczkę zakończymy wizytą w kościele ormiańskim Grigora Lusaworicza. Podczas ceremonii otwarcia kościół ten został poświęcony przez Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Armenii Ojciec Święty przywiózł tu z kościoła S.Gregorio di Napoli we Włoszech, relikwie św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego. Obiad. Zwiedzanie Fabryki Armeńskiego Koniaku. Powrót do hotelu, nocleg.

 

DZIEŃ 3
Śniadanie. Wyjazd do fortecy AMBERD z IX wieku, położonej na wysokości 2300 m n.p.m., w połowie drogi na szczyt Aragatu. Zbudowana ona została na skalistym terenie, uformowanym przez dwie rzeki: Amberd i Arkhashen. Znajdziemy tutaj pozostałości warownego, trzykondygnacyjnego pałacu, kościoła z 1026 roku, pałacowej łaźni z dwoma kopułami, dawnego systemu ogrzewania centralnego, a także sekretny korytarz prowadzący do pobliskiej skalnej szczeliny. Następnie skierujemy się do malowniczo usytuowanego na dnie kanionu Ashtarak średniowiecznego zespołu klasztornego – SAGHMOSSAVANK, którego nazwę można przetłumaczyć jako „klasztor psalmów” oraz pomnika Alfabetu Ormiańskiego. Po południu przejedziemy do jednego z najstarszych ormiańskich miast – ASHTARAK, gdzie zwiedzimy 3 kościoły z unikalnymi pozostałościami fresków – Karmravour ( Czerwony ), Spitakavor ( Biały ) i Tsiranavor ( Pomarańczowy). Według legendy zostały one ufundowane przez 3 siostry, zakochane w tym samym młodzieńcu. Obiad w trakcie zwiedzania.

Ostatnim punktem wycieczki będzie zwiedzanie wioski Oshakan, gdzie pochowano twórcę alfabetu ormiańskiego Mesropa Masztoca. Powrót do Erewania na nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Wycieczka do Świątyni GARNI. Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi zabytkami i dobrymi przykładami hellenistycznej oraz antycznej sztuki armeńskiej.

Obiad.

Na północny wschód od Garni, w wyższej części kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny GEGHARD, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest to kolejny armeński monastyr, którego duża część została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, ponieważ wierzy się, że jest to, sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza, włócznia, którą żołnierz rzymski przebił bok Chrystusa w trakcie ukrzyżowania. Powrót do Erewania na Nocleg.

 

DZIEŃ 5

Po śniadaniu wyjazd z Erewania nad JEZIORO SEWAN, zwane perłą Armenii. To ogromne jezioro, pochodzenia wulkanicznego, położone 110 km na północ od stolicy, zajmuje prawie 5 % powierzchni całej Armenii. Usytuowane jest na wysokości ponad 1900 m n.p.m., Jego krystalicznie czyste wody zmieniają barwę kilka razy podczas dnia. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest tutaj klasztor Arakleots ( Apostołów), położony na półwyspie Sewan. Przejazd do DILIJANU, jednego ze sławnych armeńskich resortów turystycznych. Miejscowi twierdzą, że gdyby w raju były góry, lasy i mineralne źródła to raj wyglądałby właśnie jak Dilijan. Ze względu na naturalne piękno tego miejsca jest ono nazywane „Małą Armeńską Szwajcarią”. Niedaleko miasta, w górnym odcinku rzeki Agstey, położony jest zespół klasztorny z XII-XIII wieku – GOSHAVANK, unikatowy na skalę całego kraju kompleks architektoniczny. Obiadokolacja i nocleg w Erewaniu.

 

DZIEŃ 6

Śniadanie. Wycieczka do klasztoru ormiańskiego Khor-Virap, położonego 100 m od obecnej granicy tureckiej, najbliżej świętej dla Ormian góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. KHOR VIRAP to miejsce związane ze Św. Grzegorzem Oświecicielem, który był tu uwięziony przez 13 lat za głoszenie chrześcijaństwa, zanim stało się ono religią państwową w Armenii. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Po drodze do Noravank zatrzymamy się w winiarnii ARENI, gdzie będziemy mieli możliwość skosztować lokalnego wina, wytwarzanego ze specjalnych szczepów winorośli. Obiad w lokalnej restauracji w grocie w pobliżu Noravank. Następnie udamy się do zespołu klasztornego NORAVANK, zwanego również „Nowym klasztorem” z XII wieku, bardzo istotnego miejsca zarówno pod względem religijnym jak i kulturalnym. Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 7
Po śniadaniu wyjazd do Eczmiadzynu, około 20 km od Erewania. Po drodze wizyta w kościele św. Rypsymy, uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum Autokefalicznego Kościoła Ormiańskiego, siedziba Katolikosa Karekina II i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Legenda mówi, że sam Jezus Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi miejsce, w którym chce by zbudował mu świątynię. Stąd nazwa Eczmiadzyn, która znaczy “zstąpienie Jednorodzonego”. W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w ZVARNOTS, perły architektonicznej z VII wieku p.n.e. Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W drodze powrotnej obiad.

Po południu w stolicy, czas wolny i możliwość odwiedzin największego erewańskiego targowiska – Vernissage, na którym setki sprzedających oferuje wiele unikalnych pamiątek. Znajdziemy tu m.in: wyroby rękodzielnicze, antyki, koronki, ręcznie robione dywany i kilimy, będące kaukaską specjalnością. Powrót do hotelu, nocleg w Erewaniu.

DZIEŃ 8
Przejazd na lotnisko. Przelot do Polski.

 

Terminy:


 

Cena:

1990 PLN + 495 EUR ( grupa min. 30 os )

2150 zł + 500 EUR ( grupa min. 20 os )

 

Cena obejmuje:

przelot na trasie Warszawa – Erevań – Tbilisi - Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi; przejazd komfortowym autokarem; 7 noclegów w hotelu 3*, pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie – 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje lub obiady ( wg programu ); opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW.


Cena nie obejmuje:

Wizy ormiańskiej – ok. 8 euro ( płatne na lotnisku w Erewaniu )

Dopłaty do pokoju 1 osobowego w wysokości 150 EUR
Napiwków w wysokości 30 EUR /opłata obowiązkowa/
Własnych wydatków, napojów do obiadów i obiadokolacji


Uwagi

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom;
  • dokument niezbędny do wyjazdu: paszport;
  • zaliczka wymagana przy zapisie 1000 zł
Powrót